Tajne video storytellinga

Instagram, Periscope, Snapchat, Facebook live… Video kao format postaje sve popularniji među korisnicima interneta, a ovo zasigurno neće biti prvi put da čujete kako je upravo video budućnost content marketinga. I sami to možete vidjeti u vlastitomu newsfeedu, a ako se bavite digitalnim marketingom, i u metrikama.

Brojke govore tome u prilog: do 2019. godine 80 % ukupnoga korisničkog internetskog prometa, odnosno 75 % ukupnoga mobilnog podatkovnog prometa činit će, pogađate, video (izvor: Cisco).

Korištenje videa na Landing pageu može povećati broj konverzija i do 80 % (izvor: Unbounce), a ako video uključite u svoj e-mail, CTR (broj klikova u odnosu na broj pročitanih mailova) bit će veći za čak 200 % (izvor: Forrester).

No, ako mislite kako je korištenje videa učinkovito samo u B2C komunikaciji, morate znati da istraživanja pokazuju da 75 % profesionalaca na rukovodećim pozicijama gleda videouratke vezane uz posao barem jednom tjedno, a čak ih je 65 % posjetilo web stranicu nuditelja usluge nakon gledanja videa.

U čemu je tajna uspjeha videa?

Za razliku od pisane riječi, ovaj format ima neosporivu moć da kombinira zvuk, sliku i dijalog, oživi priču i ostvari istinske emotivne veze s gledateljima, što ga čini iznimno važnim alatom pri gradnji identiteta branda te, indirektno, lojalnosti tom istom brandu.

Upravo je zato pri produkciji videa potrebno odmaknuti se od klasičnoga marketinškog načina razmišljanja i početi razmišljati kao storyteller. I tu se ponovno vraćamo na video kao najbolji format za pričanje priče.

Kako iskoristiti njegovu snagu u korist vlastitoga branda?

1. Prije početka

Prije nego što počnete snimati, zapitajte se zašto to činite. Ako je odgovor ‘zato što je to cool i zato što svi to čine’, zastanite i promislite još jednom. Istražujte, educirajte se i upoznajte platforme, alate, ali i sam proces videoprodukcije. Tek nakon toga posvetite se svojoj videocontent strategiji. Koje su nam ciljane skupine, kakvu poruku želimo postići i koje ciljeve želimo ostvariti, samo su neka od pitanja koja će vam u ovome koraku biti korisna.

2. Kreiranje priče

Što je to što vaš brand izdvaja od ostalih brandova? Kakvu priču želi ispričati o sebi? Koje emocije želi pobuditi kod korisnika? Odgovorite li na ta pitanja, napola ste izgradili priču kojom se želite predstaviti te vam samo preostaje pustiti mašti na volju i uhvatiti se u koštac s praznim dokumentom naslova: scenarij.

3. Razrada strategija distribucije videa

Kada ste osmislili priču, razmislite o tome kako ćete je predstaviti. Koje ćete formate i kakav tip videa koristiti? Hoće li to biti klasični scenariji, edukativni videotutorijali, testimonialsi korisnika, informativna videoinfografika ili pak zabavna, “behind the scenes” pogled na proces rada vaše kompanije ili predstavljanje njezinih rezultata? Hoćete li koristiti naratora ili dijalog? Koji će vam sve alati pritom pomoći?

Također, kreiranje kvalitetnoga sadržaja tek je pola posla – druga polovica je marketing. Razmišljajte o budžetima i platformama na kojima ćete predstaviti svoj video jer sav vaš trud u konačnici ovisi o tome kako ćete doprijeti do svoje ciljane publike.

4. Produkcija videa

Kod content marketinga naučili smo da kvaliteta dolazi ispred kvantitete. Jednako je i u slučaju videoprodukcije. Pritom kvaliteta ne ovisi o budžetu i skupoj opremi, nego o samoj ideji i izvedbi. I niskobudžetni video može ostvariti znatno veći učinak ako uspije u svome cilju: prenijeti željenu poruku ciljanoj publici.

5. Analiza i evaluacija

Vaš video ugledao je svjetlo dana, broj pregleda mu raste, a vaš promet prema webu se povećava. Pratite rezultate svoga videa i skupljajte povratne informacije gledatelja – to će vam poslužiti kao važna smjernica za daljnji rad.

Umjesto zaključka, odnosno umjesto da ponavljamo kako je video budućnost content marketinga, razmislimo o činjenici da je ta budućnost već postala – sadašnjost.

Predstavite se i vi videom već danas. Pitajte nas kako!

Naš stručni urednički tim donosi vam zanimljive teme iz svijeta digitalnog marketinga.